Markalarımız İçin Dünyaya Açılmanın Tam Zamanı

Mallmartturk, yurt içi ve yurt dışı projeleri ile hızla büyümeye devam ediyor. Marka 2023 yılında, Kuzey Afrika ülkeleri, Montenegro, Sudan ve Türki Cumhuriyetler’e odaklanarak pazar ağını genişleteceğini duyurdu. Mallmartturk Irak Partneri Nazmi Aka ile Ocak sayımızda buluştuk.

Mallmartturk olarak yerel markaların global pazarda büyümelerine sağladığınız destekten bahseder misiniz, markalara nasıl bir yol haritası çiziyorsunuz?
Öncelikle, yeni giriş yaptığımız ülkenin ve şehrin perakende potansiyelini detaylı bir saha çalışması ile belirliyoruz. Ardından ithalat rejimi, bankacılık sistemi, şirket kuruluş koşulları, çalışma ve oturma izinleri, insan kaynağı ve nakliye gibi birçok temel konu da arşiv ve ilgili kişi derliyoruz. Bu arşiv özellikle ülkeye yeni giriş yapacak markalarımızın rehberi oluyor. Yurt dışı projelerimizde yer almaya karar veren markalarımıza tam müşavirlik hizmeti veriyoruz.

2022 yılında Türk markaların yurt dışındaki mağazalaşma oranı ne oldu, global pazarda yer almak isteyen yerel markalar mağazalaşma süreçlerinde nasıl bir strateji geliştirmeli?
Pandemiden sonra, birçok ülkede başta kira maliyetlerinin düşmesi ile yurt dışına açılmak isteyen Türk hazır giyim perakendecileri açısından fırsat kapısı aralanmış oldu. Türk markaları için pandemi dönemi önemli bir fırsata dönüştü. Markalarımız için dünyaya açılmanın tam zamanı diyebiliriz. Ayrıca, markalarımızın bünyelerinde kurdukları yurt dışı departmanları ile sürekli faaliyette bulunduğumuz ülkeler hakkında koordinasyon halindeyiz.

Mallmartturk’un 2022 yılında yurt dışında hayata geçirdiği projeler neler oldu, 2023 yılında nasıl bir misyonla yurt dışında projeler gerçekleştirmeye devam edeceksiniz?
Irak genelinde 6 aktif projemiz bulunmaktadır. 2023 için bu sayıyı en az 10 projeye çıkartmayı hedefliyoruz. Ana misyonumuz, Irak’ta kendimizi hem Türk hem de Iraklı bir şirket olarak görmemiz ve yatırımcılarımızın da bizde bunu görmesidir. Uzun zamandır hizmet verdiğimiz Azerbaycan, Kibris ve Gürcistan’daki faaliyet alanımızı genişleteceğiz. Yeni pazar geliştirmek üzere odaklandığımız Kuzey Afrika ülkeleri, Montenegro, Sudan ve Türki Cumhuriyetler’de de 2023 yılında projelerimiz olacak.

Kaynak: Mall Report

Röportaj

Nazmi AKA

Scroll to Top